Wiadomości

Wspólne szkolenie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na wodzie w czasie zimy

Data publikacji 12.02.2019

Bezpieczeństwo korzystających z uroków różnorodnego wypoczynku nad wodą leży w zainteresowaniu wielu podmiotów. Przede wszystkim należą do nich policjanci Ogniwa Prewencji na Wodach, strażacy Grupy Ratownictwa Wodnego oraz ratownicy włocławskiego WOPR-u. Wspólne szkolenia, ćwiczenia, wszystko to po to, aby było jak najbezpieczniej, aby minimalizować wszelkie zagrożenia.

W niedzielę (10.02.19) na zaproszenie ratowników WOPR we Włocławku policjanci z Ogniwa Prewencji na Wodach, strażacy z KM PSP i OSP uczestniczyli w zimowych ćwiczeniach. Wspólnie służby doskonaliły sposoby i metody ratownictwa wodnego w zakresie pomocy osobom pod którymi załamał się lód. Różne warunki atmosferyczne, a w szczególności szybko zmieniająca się temperatura  zwiększa zagrożenie nieumiejętnego korzystania z pokrytych lodem akwenów. Dlatego też mundurowi i ratownicy chcą jak najlepiej przygotować się na takie ewentualności. Szkolenie rozpoczęło się od części teoretycznej, gdzie specjaliści przybliżyli im z jakimi typami zagrożeń ratownicy mogą się zetknąć, przy pomocy jakiego sprzętu podejmować działania ratownicze, jak zachowywać się w poszczególnych przypadkach. Niezwykle ważnym okazał się również temat pierwszej pomocy przedmedycznej, szczególnie w przypadkach hipotermii. Należy pamiętać, że w wielu sytuacjach to właśnie taka pomoc ratuje życie drugiemu człowiekowi.

Po części teoretycznej przyszedł również czas na praktykę. Nikomu nie straszny był chłód, przerębel i zimna woda. Z takimi przecież sytuacjami mogą zetknąć się policjanci czy ratownicy.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które zakończyły się z uśmiechem na twarzach.

Autor: sierż. Tomasz Tomaszewski
Publikacja: sierż. Tomasz Tomaszewski
Ładowanie odtwarzacza...