Wiadomości

Filmy „o czymś”. Sformułowanie dość lakoniczne, ale ukazujące to co najistotniejsze.

Data publikacji 02.12.2015

Obecne w komercyjnym świecie filmy często są lekkie, łatwe i przyjemne. Warto poświęcić czas również na te trudniejsze, zawierające przekaz. Tego typu właśnie produkcje zostały pokazane młodzieży w ramach kolejnego dnia kampanii.

Włocławskie Centrum Kultury Browar B na potrzeby działań kampanii „Białej Wstążki” na kilka godzin przeistoczyło się w kino. W ramach działań profilaktycznych, pobudzających do refleksji, szczególnie w związku z obchodzonymi dniami przeciwko przemocy, wielu uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zostały pokazane dwa filmy.

Zanim oczom młodzieży ukazały się filmowe produkcje posłuchali osób występujących przed nimi i dla nich. W wypowiedziach zawarte były treści dotyczące przemocy, agresji, potrzeby bezpieczeństwa, która jest bardzo ważna dla każdego człowieka. Odbiorcy zostali uczuleni na to, by nie być biernymi w stosunku do dostrzegalnej przemocy. Podkreślone zostało im to, że będące wciąż rozbrzmiemywane  przesłanie kampanii „Białej Wstążki” nie kończy się bądź nie staje mniej aktualne po upływie 16 dni.

Jedna grupa zgromadzonych uczniów zobaczyła szwedzki film: „Gra”. Ukazywał on przemoc wśród nieletnich, przejawy rasizmu, niekorzystne zachowania grupowe, przemoc psychiczną.

Inni młodzi ludzie mogli zobaczyć zobrazowany poprzez holenderski film: „O tych, którzy płoną” losy emigrantów.

Nie na seansie miała zakończyć się całość przedsięwzięcia.  Po nim nauczyciele wraz z uczniami mieli przeprowadzić dyskusję, dotyczącą wzajemnych spostrzeżeń, nasuwających się po obejrzeniu filmów.

Powrót na górę strony