Wiadomości

Przemoc „zróżnicowana” wiekowo

Data publikacji 01.12.2015

Zjawisko przemocy jest powszechne. Nie ma ono ograniczeń wiekowych, okolicznościowych- dla każdego nie jest zupełnie obce. Dyskusyjne spotkania pokazały oblicze przemocy widziane oczami młodych i starszych osób.

Hasło tegorocznej kampanii „Białej Wstążki” w samej nazwie wskazuje na różnorodność zjawiska przemocy. Jest ona podyktowana rozmaitymi przyczynami, okolicznościami jak również dotyczy różnych grup wiekowych. Co sądzą na temat przemocy przedstawiciele w różnym wieku można było dowiedzieć się od nich samych. Stąd dwa spotkania: z gimnazjalistami i osobami, przynależącymi do Stowarzyszenia „Starówka”. W obydwu przypadkach zdanie uczestników na temat poruszanego zagadnienia rejestrowało oko lokalnej kamery. Uwiecznione spotkania będzie można zobaczyć we włocławskiej telewizji podczas trwającej kampanii. 
Wysłuchanie osób, które z racji wieku mają inne doświadczenia, wiedzę, podejście do zjawiska przemocy było ciekawym przedsięwzięciem. Nie chodziło o uzewnętrznianie własnych, osobistych przeżyć, ale podzielenie się podejściem do  przemocy, negatywnych zjawisk społecznych,  form pomocowych.  Z pewnością należy przyznać, że osoby starsze wykazały się większą otwartością na wymianę spostrzeżeń i podjęcie dyskusji. Podczas spotkań przedstawicielki policji, wprowadzając w temat, pokreśliły czym charakteryzuje się sprawca, ofiara i świadek przemocy. Porozmawiano o tym jak można pomóc osobie, doświadczającej różnego rodzaju przemocy. To obnażyło wiele trudności z tym związanych. Co do kwestii tego, że należy zareagować wszyscy byli jednomyślni. Jeśli natomiast chodzi o możliwości, okazało się, że niejednokrotnie są one ograniczone. 
Rozmowa z młodzieżą skupiła się na przemocy rówieśniczej, szkolnej, internetowej. W przypadku osób ze Stowarzyszenia omówione zostały kwestie przemocy, którą obserwuje się w społeczeństwie, w lokalnych, sąsiedzkich środowiskach. Ze stron uczestników padło kilka przykładów efektywnych reakcji na obserwowalną krzywdę, dotyczącą drugiego człowieka. 

Powrót na górę strony