Wiadomości

Uwaga! Wnuczek grasuje!

Data publikacji 02.12.2011

18 tysięcy złotych- tyle padło łupem fałszywego wnuczka. Policjanci apelują! Nie daj się zwieść fałszywym opowiastkom nieprawdziwych wnuczków!

18 tysięcy złotych- tyle padło łupem fałszywego wnuczka. Policjanci apelują! Nie daj się zwieść fałszywym opowiastkom nieprawdziwych wnuczków!

Niestety kolejny raz włocławscy policjanci prowadzić będą dochodzenia w sprawie oszustwa dokonanych przez sprawców podających się za wnuczków czy też innych członków rodziny.

Tylko wczoraj do włocławskiej komendy wpłynęło 5 zgłoszeń o takich zdarzeniach. Niestety w dwóch przypadkach „przekręt na wnuczka” okazał się skuteczny.

Jak ustalili mundurowi do jednej z mieszkanek bloku przy ul.Kaliskiej zadzwonił mężczyzna podający się za syna. Rzekomy syn podał, że spowodował wypadek samochodowy i aby uniknąć konsekwencji  musi zapłacić poszkodowanemu 15 tysięcy złotych. Pieniędzy tych potrzebował tym bardziej, bo jak twierdził w wyniku wypadku poszkodowane zostało również dziecko.

64-letnia kobieta uwierzyła w barwne opowieści rzekomego syna. Zasugerowała jednak, że ma „tylko” 8 tysięcy złotych. Po odbiór pieniędzy telefoniczny rozmówca wyznaczył swego znajomego. O umówionej prze przed blokiem pojawił się odbiorca gotówki. Jak można się domyśleć historia okazała się nieprawdziwa.

O podobnej historii opowiedział kolejny poszkodowany. Tym razem o sfinansowanie skutków wypadku drogowego poprosił mężczyzna podający się za wnuczka mieszkańca  Kowala.

I w tym przypadku 85-letni poszkodowany dał wiarę nieznajomej osobie dzwoniącej i podającej się za wnuczka. Scenariusz działania był bardzo podobny do poprzedniego. Tyle, że tym razem łupem oszusta padło 10 tysięcy złotych.

W pozostałych trzech przypadkach osoby wykazały się już zdecydowaną postawą, nie dały się oszukać.

Dlatego też apelujemy:

-        nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;

-        przekazujmy informacje o takich zdarzeniach członkom rodziny, sąsiadom, zwłaszcza osobom starszym i uczulmy je, aby wykazywały się ograniczonym zaufaniem w stosunku do nieznajomych kontaktujących się przez telefon;

-        będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;

-        nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł- spójrz przez wizjer i zapytaj;

-        jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. spółdzielni mieszkaniowej, banku, elektrowni, gazowni, administracji, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do was kierowany, jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;

-       jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, żeby towarzyszyli wam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny;

-     nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi  żadnych umów- każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie;

-        mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym;

-     nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny;

W razie jakiejkolwiek wątpliwości dzwoń na telefon alarmowy policji 997, bądź z telefonu komórkowego 112- policjanci przyjadą i wyjaśnią sprawę.

Powrót na górę strony